Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Cieszyńskie Towarzystwo Wędkarskie, lata 1945 - 1950

Aktualności | 2015-08-14 | Publikujący: Koło PZW Cieszyn

Chcielibyśmy tu przedstawić nasze cieszyńskie wędkarstwo, nasze Zarządy, ich działalność, dokonania.
Naszą historię podzieliliśmy na parę etapów, lata 1945 - 50, 1950 - 1656, 1956 - 1969, 1969 - 1975, 1975 - 1991, oraz od 1991 do naszych lat współczesnych.

Symbole wędkarstwa cieszyńskiegoŻycie naszego, cieszyńskiego wędkarstwa na przestrzeni lat, jego sukcesy, dokonania, ale i niejednokrotnie bolesne doświadczenia. Lata pracy,  które towarzyszyły naszej codzienności, stawiały wyzwania naszym poprzednikom, nam, poszczególnym Zarządom.

Historię wędkarstwa na Ziemi Cieszyńskiej przedstawiliśmy na wydanej przez nasze Koło płycie DVD i CD z okazji 120-to lecia, nie będziemy się cofać do tych  nieco już zamierzchłych czasów i powielać tu opisanej tam ówczesnej  rzeczywistości. Nie leży to w intencji tego artykułu. Chcemy nawiązać do czasów nowszych, bardziej nam współczesnych.

Jest rok 1945.

Po zawieruchach wojennych, kraju odbudowywanym z ogromnych zniszczeń, odradza się cieszyńskie wędkarstwo. Według kronik Koła, w listopadzie 1945 r., niezbyt liczna, ocalała po tych strasznych, tragicznych czasach, grupa entuzjastów sportu wędkarskiego z ogromną pasją przystępuje do jego restytucji.

Zaczynają w zasadzie od zera. Brakowało wszystkiego, co pozostało, w większości uległo całkowitemu zniszczeniu.

Twórcy Cieszyńskiego Towarzystwa Wędkarskiego.  

Jan LEWIŃSKI, Tomasz KUŻMA, Rudolf HESS-ZIELECKI.

To oni dali podwaliny naszemu współczesnemu, powojennemu wędkarstwu.

Jan Lewiński jako Prezes, T. Kużma jako wiceprezes, zaś Rudolf Hess-Zielecki "sekretarzował" nowo powstałemu Towarzystwu.

Leg.CTW, 48R.

Przedwojenne Towarzystwa, między innymi nasze, założone w 1921r.  Śląskie Towarzystwo Rybacko-Łowieckie, gospodarowały na rzekach i potokach na zasadach umów dzierżawnych, które w nowej, powojennej Polsce w większości nie były respektowane. Ośrodki zarybieniowe praktycznie nie istniały, rzeki świeciły pustkami, podobnie zresztą, jak kasa Towarzystwa. Nie zniechęciło to naszych „pionierów”. Pomocna dłoń paru przychylnie nastawionych osób w ówczesnych władzach Powiatu, ciężka praca oraz fundusze własne członków Towarzystwa, pomagają  stworzyć od nowa bazę hodowlano – zarybieniową CTW.

W 1947 r., prezesurę obejmuje Tomasz KUŻMA, po rezygnacji J. LEWIŃSKIEGO.

DOKONANIA CTW 1945 – 1950

Na początku udało się odzyskać większość dawnych terenów rybnych, na których można było prowadzić gospodarkę .

W 1947r. uzyskano dzierżawę gospodarstwa rybnego w Kończycach Małych o pow. 40 ha., w tym 28,5 stawów ogroblowanych, pozostałość to pola, łąki i zagajniki. W tym  czasie odzyskano prawo do gospodarki w założonej w 1877r. wylęgarni w Wiśle – Czarnem. (najstarsza powstała w Brennej, w 1872r.)  Po raz pierwszy w historii cieszyńskiej organizacji wędkarskiej członkowie sami odłowili tarlaki pstrąga w Wiśle, których ikrę poddano sztucznemu zapłodnieniu, a następnie umieszczono w prywatnej wylęgarni w Ustroniu. August AUGUSTYN

Pozyskano 18.000 szt.  narybku. Zakupiono również 25.000 szt. ikry w Tow. Ryb. w Krakowie.

Kosztem 116.880 zł środków z własnych składek oraz 31.140 przepracowanych dobrowolnie godzin, doprowadzono Ośrodek Zarybieniowy w Kończycach do stanu używalności.

Już w 1947r. z tegoż ośrodka uzyskano 1032 kg karpia który został wpuszczony do wód dzierżawionych przez Towarzystwo. Poświęcając 3056 godzin pracy własnej oraz wynajmując parę osób do pomocy, zbudowano dwa zimochowy, staw o pow. 0,4 ha, oraz dwa jazy.

W 1948r. z odłowionych tarlaków pozyskano 83tys. ikry, do hodowli adoptowano jedną z hal w Ustroniu – Polanie.sztuczny wycier

W 1948r., podobnie, z tarlaków, pozyskano 140tys. ikry, a w 1950r. – 211.000.( w tym też roku, 22- 25 X dokonano po raz pierwszy odłowów sprzętem agregatowym)

Tymczasem w Kończycach nie ustają prace rozwojowe, przybywa jeden staw o pow. 1,9ha., dziesięć stawków – magazynów, przebudowano tarlisko i ogrzewalnik.

W sumie, w latach 1947 - 1950 Towarzystwo wyhodowało w ośrodku Kończyce Małe i wpuściło do wód otwartych 10.209 kg ryb, głównie karpia, lina, szczupaka oraz pstrąga tęczowego.

Jak wynika z dostępnych nam zapisów, łącznie do 1952r. cieszyńscy wędkarze w Kończycach wyprodukowali i wpuścili do wód 31.662kg karpia, 2619kg lina, 796kg szczupaka, 19kg sandacza, 143kg leszcza, 164kg okoniopstrąga, 72kg orfy czerwonej i 800kg  innej ryby.

W wylęgarniach Wisły i Ustronia zaś, 353.430 szt. narybku i palczaka pstrąga potokowego.

PZW 1950

ZAŁOŻENIE KOŁA PZW  w CIESZYNIE

 

Dzień 29 października 1950 roku  to nowy rozdział w życiu cieszyńskiego wędkarstwa.

19 Marca 1950 utworzono Polski Związek Wędkarski, a działające na terenie Kraju Towarzystwa Wędkarskie zlikwidowano. Podobny los spotkał CTW. Śmierć Towarzystw 

1*)- komentarz własny autora do tych wydarzeń w "komentarzach do artykułu.

Na zebraniu w dniu 06 sierpnia 1950 r., liczące 202 członków CTW, pod nadzorem towarzyszy z Warszawy i Katowic, postanowiło zwołać na dzień 17 września Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie , na którym podjęto uchwałę o samozagładzie = likwidacji CTW, a na jego miejsce utworzono Koło Polskiego Związku Wędkarskiego.Koło Cieszyn

Koło Polskiego Związku Wędkarskiego przejęło całą schedę po dotychczasowych Towarzystwach. Zarówno tych przedwojennych, jak i tych, działających w latach 1945 – 1950.

Schedę w postaci znakomitych tradycji, wypracowanego z ogromnym trudem i poświęceniem przez członków Towarzystw dorobku rzeczowego, finansowego, przejęto większość członków, którym nie zostawiono zbyt wiele do wyboru. Polski Związek Wędkarski stał się na wiele lat monopolistą w użytkowaniu  polskich wód. (nie licząc Państwowych Gospodarstw Rybackich i Spółdzielni Rybackich)

Miało to i swoje pozornie dobre strony, odtąd wędkarz zrzeszony w PZW mógł wyławiać za niewielką opłatą (równowartość dwóch butelek taniej wódki) pozostałe resztki ryb z coraz bardziej zatruwanych wód całego Kraju.

2*) komentarz autora - w "komentarzach".

dalszy ciąg 1950-1956

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (1)

  • Santarius Wacław Data dodania: 13 lat temu Oceń: 2 + / -

    kolocieszyn

    1*) - komentarz własny autora. ( u podstaw tej decyzji możemy się dopatrywać decyzji politycznych ówczesnego Komitetu Centralnego PZPR, o likwidacji niezależnych organizacji w Kraju, poddaniu ich centralnemu dozorowi i sterowaniu, rozdzielnictwu. Do Prezesów PZW na szczeblu centralnym i wojewódzkim, zwracano się przecież nie „…Kol. Prezesie”, a per „Towarzyszu Prezesie” Centrala w Warszawie i ich pośrednicy w województwach /tu – Zarządy Okręgów/ decydowały o wszystkim, Kola PZW pozbawiono jakiejkolwiek samodzielności)
    2*) ( Ma to znaczenie, dlatego nie sposób o tym nie wspomnieć. Oczywiście, „lwia” część składek członków Kół wędrowała na potrzeby Zarządu Głównego do Warszawy i Zarządów Okręgów, a jej ochłapy pozostawiano Kołom na prowadzenie gospodarki rybacko wędkarskiej na terenie ich ośrodków, na powierzonych im wodach. Zyskiwały na tym Koła słabe, niegospodarne, a traciły Koła rzeczywiście prężne, których członkowie nie szczędzili sił w utrzymanie pozostawionych im majątków i wód.) ( komentarz autora)

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Które Twoje wędkarskie lata uważasz za najlepsze dla Ciebie?
lata do 1975r.
od 1975 do 1985r.
od 1985 do 1995r.
od 1995 do 2005r.
od 2005r. do dnia dzisiejszego
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin